Редагувати вміст

Мета та напрямки діяльності

Громадська організація «Українська воднева платформа» – є стейкхолдер української водневої галузі, що забезпечує розвиток національної водневої енергетики для задоволення економічних та екологічних інтересів суспільства.

Основними напрямами діяльності Організації є:

розвитку водневої енергетики та інтеграції держави в європейський

енергетичний водневий простір;

  • аналіз законодавства України та підготовка пропозицій щодо змін до законів України з питань регулювання водневої енергетики;

  • співробітництво з іноземними неурядовими організаціями та міжнародними урядовими організаціями щодо консолідації зусиль розвитку національної водневої економіки;

  • здійснення взаємовідносини з центральними та місцевими органами виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, іншими заінтересованими сторонами з приводу реалізації завдань, спрямованих для досягнення цілей у водневій індустрії тощо.

Україна перебуває у безпосередній близькості до Європейського Союзу та має транспортні зв’язки й інфраструктуру (система трубопроводів природного газу, аміакопроводів, доступ до морських/річкових маршрутів тощо) та має одну з найдовших та розгалужених газотранспортних систем в Європі, значна частина потужностей якої може бути в майбутньому адаптована для транспортування водню.

Газотранспортна система України (ГТС) має протяжність магістральних газопроводів понад 33 000 км, що за своїм цим показником поступається лише німецькій (понад 40 000 км) та французькій (близько 38 000 км) ГТС. Крім цього ГТС України має високий рівень інтегрованості – наявні транскордонні з’єднання зі всіма суміжними країнами, що дозволяє транспортування газу за різними непов’язаними між собою маршрутами. Пропускна спроможність ГТС становить 281 млрд куб. м, а вихідні потужності до країн ЄС – 146 млрд куб. м на рік.

Слід зауважити, що доступ до річки Дунай є потенційною альтернативою транспортуванню природного газу трубопроводами. Річки можна використовувати для транспортування менших обсягів водню на ранніх етапах нарощування потужностей виробництва, поки перепрофільовуватиметься інфраструктура природного газу. Окремо Україна планує будівництво локальних і регіональних водневих трубопроводів для забезпечення воднем промислових споживачів у значних об’ємах, та підключення до них електролізерів промислового масштабу.

Громадська організація «Українська воднева платформа» за сприяння Міжфракційного депутатського об’єднання створеного 11.04.2023 у Верховній Раді України з однойменною назвою має можливості забезпечити систему переваг необхідних для тих, хто планує інвестувати у будівництво заводів із виробництва «зеленого» водню. Такими стимулами може бути забезпечення підключення до комунікацій, виділення землі під підприємство тощо.

Для цього представники громадської організації «Українська воднева платформа» разом з народними депутатами України, які входять до Міжфракційного депутатського об’єднання «Українська воднева платформа» реалізує інфраструктурні проекти на місцевому рівні та створює для бізнесу сприятливі умови завдяки співпраці між різними секторами та галузями, зокрема, налагодили у південних регіонах України комунікації з місцевими органами влади та власниками земельних ділянок з метою отримання земельних ділянок під потреби водню саме у тих місцях, де вітрові чи сонячні електростанції будуть найбільш ефективними.

Також фахівці громадської організації «Українська воднева платформа» постійно займається пошуковим аналізом земельних ділянок придатних для видобування водню. До прикладу, ми ведемо переговори з органами державної влади щодо використання земель Каховського водосховища, колись третього за величиною у Європі, яке фактично знищено окупантами, для побудови технопарку «зеленої енергетики». Але реалізація цього проекту можливо після закінчення військової агресії Російської Федерації проти України.

Разом з тим, фахівці громадської організації «Українська воднева платформа» проводять техніко-економічні розрахунки земельних ділянок з виробництва «зеленого» водню з урахуванням оптимальної логістики до лінії електропередач у Херсонській, Миколаївській, Запорізькій та Одеській областях.

Наразі потенційні інвестори (хто хоче вже сьогодні зайти в цю сферу) розуміють економічний потенціал виробництва українського «зеленого» водню в довгостроковій перспективі, і тому можуть звернутися до громадської організації «Українська воднева платформа», яка на професійній та безкоштовній основі наддасть повий цикл послуг з відшукання відповідних земельних ділянок для використання їх під водневу енергетику, переоформлення їх право власності на інвестора та інших організаційних та юридичних питань, які виникнуть під час інвестування водневого проекту.

Дорожня карта для впровадження водневих інвестиційних проектів в Україні включає:

налагодження взаємовідносин потенційних інвесторів з Міжфракційним депутатським об’єднанням «Українська воднева платформа» та нашою громадською організацією, яка, зокрема, аналізує інфраструктуру земельних ділянок з метою розміщення об’єктів «зеленої» енергетики, надає послуги з оформлення права власності на них тощо;

враховуючи те, що в Україні для будівництва об’єктів відновлюваної енергетики можуть бути використані лише земельні ділянки цільовим призначенням яких є землі промисловості, транспорту, зв’язку, енергетики, оборони та іншого призначення, то спеціалісти нашої громадської організації здійснять вибір земельних ділянок, які відповідають наведеній вище категорії;

у разі, якщо земельна ділянка для реалізації проекту відповідає технологічним вимогам, але її цільове призначення не допускає будівництво об’єкта енергетики, то фахівцями нашої громадської організації може бути розглянуто питання про зміну цільового призначення такої земельної ділянки;

–  набуття прав власності на земельну ділянку, на якій планується розміщення об’єкту відновлюваної енергетики з невеликою віддаленістю до існуючих електричних мереж, або до відповідної енергетичної інфраструктури, в першу чергу трансформаторних підстанцій;

створення між зацікавленими інвесторами кластеру для реалізації спільних проектів у сфері водневої енергетики;

у перспективі наша громадська організація може посприяти інвестору у транспортуванні водню, виробленого на основі відновлюваних джерел енергії за допомогою електролізера, через мережі трубопроводів газотранспортної системи України з території України до країн ЄС.

Мета та напрямки діяльності